کسب و کار پته دوزی

سلام خیلی خوش اومدید!

گام اول

میخوام درمورد یک هنر اصیل و ماندگار به نام پته دوزی صحبت کنم:
پته دوزی یکی از سوزن دوزی قدیمی که زادگاهش خطه کرمانه.
تاریخ دقیقی از پیدایش این هنر زیبا در دسترس نیست، اما قدیمی ترین پته ی موجود، برای مقبره شاه نعمت الله ولی هست که در سال۱۲۹۴ دوخته شده و دوخت اون سه سال زمان برده و الان توی موزه ی ماهان کرمان نگهداری میشه.

 یکی از ویژگی هایی که هنر پته دوزی داره این هست که وسایل کم و قابل حملی داره و در هر فضایی میتونید به کارتون برسید.
مواد اولیه پته که شامل پارچه و نخ هست، تمامش از پشم است که از دل طبیعت اومده و همین موضوع باعث میشه که آرامش خاصی رو به ما منتقل کند.

 تغییر و تحولات پته رو به دوتا دوران تقسیم میکنن: پته های معاصر و پته های کهن.
پته های معاصر از حدود صد سال قبل که رنگرزی های شیمیایی که وارد بازار شدن، رنگ نخ های پته رو هم تغییردادن. همین طور طرح های پته درشت تر شد و یک سری تغییرات هم توی دوخت ها داده شد.
پته های کهن با نخ های ظریف تر و رنگرزی های گیاهی دوخته میشد و فضاهای زمینه بیشتر با گل و شکوفه پر میشد.
اما پته هایی که توی بازار هست اصطلاحاً معروف شده به بازاری دوز، و پته هایی که توسط افراد هنرمند خلق میشه پته ی هنری دوز معروفه که تفاوت قیمت قابل توجهی هم داره که ما قراره توی این دوره به شما دوخت پته ی هنری دوز رو آموزش بدیم.

شما فقط ببینید چه پته های نفیس و زیبایی میتونید بسازید با یادگیری این هنر !

پته دوزی
5814645417202269410 121
پته دوزی
پته دوزی

گام سوم

اما این هنر مناسب چه افرادی هستش؟

اگه افراد جامعه رو به دو دسته ی شاغل و غیر شاغل تقسیم کنیم برای افرادی که شغلی ندارند به عنوان یک منبع درآمد کاملا مناسبه اما برای افراد شاغل هم این هنر عالیه.
چون خارج از منزل با استرس ها و دغدغه های زیادی روبرو هستن و اینکه لحظاتی به چیزی فکر نکنن و آرامش داشته باشن، بهترین گزینه هست.

اما اگر درباره بازه ی سنی بخوایم صحبت کنیم از بچه ده دوازده سال که علاقه ی زیادی به دوخت و دوز داره تا خانم شصت ساله میتونه این هنر رو یاد بگیره،
البته که هنرآموزای بسیار علاقه مند آقا هم داشتم که برای اون افراد هم برای دوری از استرس و دغدغه های روزمره عالیه.

گام چهارم

وسایل پته دوزی شامل نخ و پارچه است .

نخ ها انواع مختلفی دارند؛ به دو دسته ی رنگ رزی های گیاهی و رنگرزی های شیمیایی تقسیم میشن که البته درجه ی نخ ها فرق داره.
معمولا نخ هایی که با رنگرزی گیاهی داریم توی بازار نازک تر و ظریف تراز نخ های رنگرزی شیمیایی هستن.
پته ی دوخته شده با نخ گیاهی گرون تر هستش. اما پارچه ی پته که معروف به شال پته هست، پارچه ای کجرا هستش که باید تمام مواد اولیه یعنی کل تار و پود این پارچه از پشم باشه البته توی بازار در حال حاضر داریم پارچه ای که مخلوط پشم و پلی استر باشد و یا حتی تمام پلی استر باشد اما اون چیزی که اصالت میده به پته حتماً باید تمام پشم باشد و یک سوزنی که شما میتونید به راحتی از همه جا تهیه کنید.

گام پنجم

چه طور میتونیم از این هنر کسب درآمد کنیم؟
به صورت های مختلفی میتونید پته های دوخته شده تون رو بفروشید:
اول اینکه سعی کنید قبل از تولید بفروشید، یعنی چی؟
یعنی کارهای دوخته رو نشون دوستان و آشناها تون بدید به سلیقه ی اون افراد کار بعدی تون رو تولید کنید تا اینجوری خیالتون از بابت فروش راحت باشه و از اونا بخواید شما رو به دوستانشان معرفی کنن.
میتونید توی فضاهای مجازی مثل دیوار، شیپور، باسلام کارهاتون رو برای فروش بذارید و همین طور میتونید توی فضاهای مجازی خودتون شروع به فعالیت کنید، کانال یا پیج بزنید و زمانی که حرفه ای تر شدید می تونید به زدن سایت فکر کنید که برای فروش، فضای عالی و امن هستش .
با مغازه دار هایی که فروش صنایع دستی دارند صحبت کنید و کارهاتون را به اینها بفروشید یا به صورت امانی کارتون رو بگذارید تا اون ها براتون بفروشن. جاهایی هم که غرفه میدن، غرفه های فصلی، مناسب فروش های حضوری هستند.

گام ششم

حالا بریم حساب کنیم ببینیم اگر بخواهیم یک پته رو شروع به دوخت کنیم چقدر میتونیم ازش کسب درآمد داشته باشیم. برای محاسبه میام یک پته با سایز ۵۰ در ۵۰ رو حساب می کنم، که در این ابعاد نیاز به پارچه یا شال دارم که بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت آن هستش.

نخ مورد نیاز این کار ۱۵۰ گرم هست که اگر کیلویی ۶۰۰ تومن نخ گیاهی را حساب کنیم، هزینه نخ میشود ۹۰ تومان .
جمعا ۱۹۰ تومان هزینه مواد اولیه برای یک کار ۵۰ در ۵۰ هنری دوز.
یک کار ۵۰ در ۵۰ هنری دوز بین یک میلیون تا دو میلیون تومان به فروش میرود که برای دوخت این کار به طور متوسط اگر روزی ۴ ساعت زمان بذاریم دو هفته تا یک ماه زمان میبرد. البته بستگی به مهارت شما و سرعت دوخت شما هم دارد و این بازه قیمت به کیفیت کار شما نیز بستگی دارد.

گام هفتم

زمانی که لازم است برای یادگیری این هنر بگذاریم به این صورته که:
اگر به طور متوسط هر روز ۴ ساعت زمان بذارید بین سه هفته تا ۴۰ روز طول میکشه تا به مهارت معقولی دست پیدا کنید.
 

گام هشتم 

یکی از دوختایی که ما توی پته داریم و توی خطوط موازی می دوزیمش، بهش پِتکِ چهار گوش میگن و باید توی این فضا(داخل ویدئو اشاره شده) این دوخت رو جا بدیم.
حالا من میخوام بزرگ روی این پته بهتون آموزش بدم: ما وقتی میخوایم پِتکِ چهارگوش رو شروع کنیم، از سمت چپ که نخمون درومد، پتک چهار گوش از روی مربع اومده دیگه… ازینجا میرم نقطه مقابلش ، بعد به همین اندازه سعی میکنم از بالا دربیام، خب به این شکل…
از بالا برمیگردم میام پایین، دوباره از همونجا درمیام… یه دور این قسمت رو زدم. ببینید با انگشت شست نخ رو نگه میدارم ازینجا از نقطه ی شروعم میرم موازی این درمیام به این صورت ( تصویر داخل ویدئو اشاره شده)…
و یک بست باید بزنم که محکم بشه و یکم جلوتر دربیام، ببینین…
و دوباره پِتک چهارگوش بعدی رو شروع کنم به همین شکل…

خب دوست عزیزم ، خدا قوّت

قبل از شما هم تعداد زیادی هنرجو بودن که این مسیر رو گذروندن و نظرات جالبی دارن که میخوام بهتون نشون بدم

photo1887009747
photo1887009790
photo1887009940
photo1887009666
photo1887009500
photo1887009179

همین حالا میتونی در دوره آموزشی پته دوزی شرکت کنی